Twój kompetentny partner na rynku wydawnictw dla dzieci i młodzieży

  • lang pl
  • lang en
X
Kilka prawd o konkursach organizowanych w Blue Ocean 25.04.2019

Kilka prawd o konkursach organizowanych w Blue Ocean

Dzięki kontaktom z czytelnikami wiemy, że niektórzy zastanawiają się nad czynnikami, które mają wpływ na wybór nagradzanych prac i zasadami rządzącymi się konkursami. Wszystkie aspekty formalne są określone każdorazowo w regulaminie danego konkursu opublikowanym on-line. Postanowiliśmy jednak praktyczną stronę wyboru pokazać niejako „od kuchni”. Oto lista odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

Dlaczego nie dajecie więcej nagród?

Pula nagród wynika z porozumień z naszymi sponsorami. Konkursy ukazują się w prawie każdym wydaniu, dlatego ich liczba – w skali roku kilkaset zestawów klocków i wartościowych zabawek lub gadżetów – w ramach poszczególnych konkursów ogranicza się do ok. 3-5 nagród.

 

Dlaczego znowu nie wygrałem? Wziąłem już udział w kilku kolejnych konkursach.

3.553 prace – tyle dzieł wpłynęło do nas w odpowiedzi na konkursy ogłoszone w samych tylko styczniowych wydaniach. Taka liczba uczestników utrzymuje się co miesiąc. To oznacza, niestety, że większość dzieci, nawet w przypadku ponownego udziału, nie wygrywa.

 

Moje dziecko jest bardzo utalentowane i mocno się stara, czemu wygrywają gorsze prace?

Nie ma „gorszych” prac! Doceniamy i podziwiamy zaangażowanie dzieci wyrażone w dziełach, które powstają na miarę ich możliwości. Ocena komisji konkursowej jest, co zrozumiałe, subiektywna, ale dla wyrównania szans bierzemy pod uwagę przede wszystkim:

  • wiek dziecka, a co za tym idzie jego umiejętności motoryczne (wybierane są w miarę możliwości prace z różnych przedziałów wiekowych)
  • wkład pracy – wiele dzieł wykonanych jest pracochłonną i wymagającą zaangażowania techniką
  • kreatywność – niejednokrotnie uznanie zdobywają projekty przepełnione emocjami, niestandardowe lub z nieszablonowym pomysłem;
  • zgodność z tematem konkursu

 

Czemu nagradzacie prace, które nie są samodzielne?

W pełni samodzielność wykonania prac moglibyśmy wiarygodnie sprawdzić jedynie organizując konkursy „na żywo” w naszym wydawnictwie. Skoro jest to niemożliwe, przyjęliśmy prostą zasadę: prace sprawiające wrażenie samodzielnych mają większą szansę na wygraną, ale nie dyskredytujemy również prac wykonanych wspólnie z opiekunem. Czas spędzony razem z rodzicami lub opiekunami przy wspólnym artystycznym projekcie jest przecież bardzo cenny, a najważniejszą i najcenniejszą wartością konkursu powinna być dobra zabawa.

Na koniec możemy zapewnić, że konkursy rozwiązywane są ze szczególną starannością, udziałem co najmniej trzech osób w komisji i często wynik jest efektem burzliwej dyskusji. Rezultat nie może być obiektywny, tak jak i gusta nie są obiektywne i niejednokrotnie podszyty jest nutą żalu, że nie możemy nagrodzić wielu doskonałych i naprawdę inspirujących prac w ramach ograniczonej puli nagród.

Mamy nadzieję, że udział w naszych konkursach nadal będzie sprawiał dzieciom wiele radości.

Więcej informacji o poszczególnych konkursach dostępnych jest na www.blue-ocean-polska.pl/konkursy